Aramızdaki en asosyal bir kişi bile gün içerisinde iletişim kurmaya mecburdur. İletişim, ondan kaçabileceğimiz bir şey değilmiş gibi görülüyor ki iletişim, sadece konuşarak gerçekleşen bir eylem değilken, günümüzde neredeyse hepimizin birden fazla sosyal medya hesabının olması bu olayın ne kadar büyüdüğünün bir göstergesi.

İletişimin böylesine devasa boyutlara ulaştığı bir dönemde ne kadar doğru iletişim kuruyoruz, tartışma konusu. Ama bir gerçek var daha iyi bir iletişim kurmak, kim olursanız olun ya da mesleğiniz ne olursa olsun size her zaman avantaj sağlayacak önemli bir etken. 

Daha iyi bir iletişim kurmanın yolunun, karşınızdaki insanı tanımaktan geçtiğine inanıyorum. Tabi bu her zaman mümkün değil. Bir gün içerisinde bile en az üç, dört defa hiç tanımadığımız biriyle konuşmak zorunda kalıyoruz. İnsanlar üzerinde bıraktığınız ilk izlenim oldukça etkiliyken, bunu bir de gerçekten sizin için çok önemli bir ortamda, örneğin sizi tanımayan bir salon dolusu insanın önünde, hazırlıksız bir konuşma yapmak zorunda kaldığınızda veya hoşlandığınız biriyle henüz tanışma aşamasındayken kendinizden bahsetmeniz gerektiğinde, gerçekleştiğini düşünün, korkutucu. 

Hal böyle olunca insanları tanımak aslında bir kişiyi tanımaktan da önemliymiş gibi geliyor. Aslında olay şöyle, kendimi doğru ifade etmek istiyorum, bunun için iyi bir iletişim kurmayı becermeliyim, iyi iletişim ise insanları tanımaktan geçiyor ve işte insanları tanımanızı sağlayacak maddeler.

kalabalık

İnsanlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Hepimiz egoistiz.
  • Hepimiz, dünyadaki her şeyden çok kendimizle ilgiliyiz.
  • Karşımıza çıkacak her insan, kendisini önemli hissetmek ve bir değer sahibi olmak isteyecektir.
  • Tüm insanlarda başkaları tarafından onaylanma ve bu sayede kendi kendisini onaylama arzusu vardır.
  • Hepimizin incinecek bir kalbi ve buna karşılık verebilecek bir zekası vardır.

Son olarak, bu maddeleri sadece iyi bir iletişim kurmak için bir yol değil de, hayatınızın çoğu yerinde kullanmanızın size çok şey katacağını söyleyebilirim.